Záťažová ergometria je vyšetrenie ktoré poskytuje informáciu o telesnej výkonnosti a reakcií organizmu na záťaž. Pri vyšetrení je zaznamenávaná elektrická aktivita srdca a sledované zmeny spôsobené zaťažením srdca námahou. Záťažovým vyšetrením vieme zistiť rezervy srdca, ako sa dokáže vyrovnať so záťažou a kde sú jeho hranice. Vyšetrením vieme posúdiť aj telesnú výkonnosť alebo sledovať výskyt srdcových arytmií spúšťaných pri záťaži.
Vyšetrenie sa vykonáva na špeciálne upravenom bicykli, kde sa počas vyšetrenia postupne zvyšuje záťaž. EKG je snímané pomocou elektród , ktoré sú prilepené na hrudníku. Na paži je v pravidelných intervaloch meraný krvný tlak. Vyšetrenie prebieha, kým vyšetrovaný nedosiahne vyššieho stupňa záťaže, kým sa neobjaví príznak ako bolesť na hrudníku, slabosť alebo zmeny na EKG.
Pred vyšetrením je potrebné vopred informovať vyšetrujúceho lekára o všetkých liekoch ktoré užívate, aj o tých zdanlivo nepodstatných, odporúča sa aspoň dve hodiny nejesť, nefajčiť, nepiť kávu ani iné kofeínové nápoje. Na vyšetrenie sa treba obliecť pohodlne (športový odev) a vhodnú obuv. Páni sú vyšetrovaný zoblečený do pol tela, dámy v podprsenke.
Vyšetrenie trvá približne do 30 minút, vyšetrovaný nie je pos skončení vyšetrenia nijako obmedzovaný a môže sa venovať ľubovoľnej činnosti, nakoľko námaha počas vyšetrenia je krátkodobá. Neodporúča sa, najmenej jednu hodinu po vyšetrení, kúpanie v horúcej vode, príliš teplá voda môže prehĺbiť pocit únavy.